ساعات کار از 8 الی 16
  • با ما تماس بگیرید

    09123533951 - 02533803636

  • به ما ایمیل بفرستید

    SAMINFILTERS@GMAIL.COM

 ضد یخ چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

ضد یخ چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

ضد یخ چیست؟ حتما برای شما هم پیش آمده که هنگام مسافرت دیگران به شما توصیه کردند که موتور خودروی خود ضد‌یخ بریزید و شما در مورد این موضوع بی‌اهمیت بودید. احتمالا در گذشته شما از عواقب استفاده نکردن این مایع را نمی‌دانستید. در اینجا در مورد ضد‌یخ و اهمیت آن توضیح خواهیم داد.

ضدیخ یک لیتری و چهار لیتری زیپ

ضد یخ چیست؟

اتیلن گلیکول یا ضد یخ، یک سیال خنک کننده و مایعی برای خنک کردن موتور است که ظرفیت گرمایی آب را افزایش می‌دهد و از یخ زدن یا جوش آوردن موتور در فصل‌های مختلف جلوگیری و رسوباتی که به دلیل املاح موجود در آب، در داخل موتور و رادیاتور تشکیل می‌شوند جلوگیری می‌کند.

آب، جایگزین ضدیخ؟

احتمالا هنگام رانندگی افرادی را دیدید که درون رادیاتور خودروی خود آب می‌ریزند و تصمیم گرفتید بجای ضد یخ از آب استفاده کنید ولی مراقب باشید چون این کار در مواقع خاصی باید انجام شود و در غیر آن شبکه رادیاتور را نابود خواهد کرد!

ریختن آب در رادیاتور اشکالی ندارد اما نباید در هر موقعیتی این کار را انجام دهید. چون باعث رسوب زدگی رادیاتور می‌شود. بنابراین مراقب باشید فقط زمانی که به مکانیک دسترسی نداشتید و در شرایط اضطراری از آب استفاده کنید. سپس در سریع‌ترین زمان ممکن خودروی خود را به نزدیک‌ترین مکانیک خودرو ببرید.

ضد یخ خوب چه کاربردهایی دارد

ضد یخ مورد مصرف شما باید بتواند نقطه انجماد آب تا حداقل دمای ممکن پایین بیاورد. اگر این اتفاق در زمستان نیفتد، می‌تواند دردسرساز شود. از نظر شیمیایی نیز پایداری آن باید کافی باشد. نقطه جوش آن نیز بالا باشد و در دمای بالا رسوب نکند.
همچنین تاثیر منفی روی لاستیک مصرفی در سیستم نداشته باشد.
از دیگر مشخصات خوب بودن این محصول این است که بتوان حرارت را به خوبی منتقل کند و تاثیر روی تبادل حرارتی در سیستم خنک کننده نداشته باشد.
اگر اثر سمی ضد یخ بالا بوده یا آتش‌گیر باشد، نشان دهنده محصول نامرغوب است.
همچنین بوی نامطلوب، کف زیاد، ضریب انبساط حرارتی بالا نیز از نشانه‌های بد بودن ضدیخ شما است.

ضدیخ مرغوب در دمای پایین گرانروی کم و قابل قبول دارد. از خوردگی فلزاتی که در سیستم خنک کننده استفاده شدند، محافظت می‌کند.

 

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات جهت کاهش هزینه‌های خودرو به قسمت مقالات مراجعه نمایید.

 

دلیل اصلی استفاده از ضدیخ

در قسمت بالا ما درباره ویژگی‌های این محصول صحبت کردیم. در حقیقت، اصلی‌ترین دلیل استفاده از ضدیخ، تغییر در نقطه انجماد و جوش آب رادیاتور سیستم خنک کننده است.
اما در کنار این موضوع، این محصول مزیت‌های بزرگ دیگری نیز دارد. معمولا ضدیخ‌‌ها دارای ترکیبات متفاوتی هستند که این ترکیبات باعث کاهش خورندگی آب خالص می‌شوند.

اگر شما به مدت طولانی از آب خالص در رادیاتور خودرو استفاده کنید، نتیجه‌ای جز انواع رسوبات و خوردگی‌های بسیار شدید در مجاری رادیاتور، پیشرانه خودرو نخواهد داشت. به خصوص در نواحی نزدیک به واشر سرسیلندر این خورگی اتفاق میافتد.
این موضوع به راحتی می‌تواند عمر پیشرانه و واشر سرسیلندر خودرو شما را کاهش دهد. در این وضعیت شما در بازه‌های زمانی کم نیاز به تعمیر وسیله خود پیدا می‌کنید.

اما در صورت استفاده از ضد یخ نه تنها می‌توانید از خوردگی قطعات فلزی پیشرانه خودرو که در تماس با آب هستند، جلوگیری کنید، بلکه مزیت‌های دیگری نیز دارد.

در صورت نبود ضدیخ کافی در سیستم خنک‌کننده پیشرانه، سرسیلندر، رادیاتور خنک کننده، رادیاتور بخاری، ترموستات و شیلنگ‌‌ها خیلی زود خراب خواهد شد. دلیل اصلی این موضوع تجمع رسوبات داخل آب خنک کننده بر روی این قطعات است.

بنابراین حتما از این محصول چه در فصل زمستان و چه در فصل‌های دیگر در خودرو خود استفاده کنید.

البته حتما باید به سراغ انتخاب محصولات باکیفیت بروید. استفاده از ضد یخ نامرغوب نه تنها مزیتی ندارد بلکه باعث آسیب رسیدن به خودرو شما می‌شود.
ضدیخ زیپ یک محصول عالی و باکیفیت است که تحت نظر کارشناسان و متخصصان مجرب تهیه شده است.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *