ساعات کار از 8 الی 16
  • با ما تماس بگیرید

    09123533951 - 02533803636

  • به ما ایمیل بفرستید

    SAMINFILTERS@GMAIL.COM

 فیلتر روغن چیست و چه کاربردهایی دارد؟

فیلتر روغن چیست و چه کاربردهایی دارد؟

فیلتر روغن چیست؟ در دنیای مدرن ما اصطلاحاتی جدید از قبیل فیلتر روغن، روغن موتور و موارد مشابه دیگر می‌شنویم که به دلیل گسترش صنعت خودرو سازی رواج پیدا کرده‌اند. امروزه هر فردی که خودرو شخصی دارد، بدون شک با این اصطلاحات سر و کار خواهد داشت. ما در این مقاله قصد داریم شما را با فیلتر روغن و کاربرد‌های آن آشنا کنیم.

قبل از پرداختن به موضوع اصلی بهتر است ابتدا به سراغ روغن موتور برویم. زیرا این دو مبحث کاملا با هم در ارتباط هستند.

 

روغن موتور

تعریف روغن موتور

یکی از اصلی‌ترین روغن‌هایی که برای کارایی بهتر موتور خودرو احتیاج داریم، روغن موتور است. این روغن با گردش در موتور ابتدا باعث روان شدن قطعات داخلی موتور می‌شود و سپس تمام آلودگی‌ها را از کل سیستم به خود جذب می‌کند.

همچنین به غیر از این موارد، وظایف مهم دیگری نیز به عهده دارد و علاوه بر خنک کردن قطعات داخلی موتور، باعث کاهش اصطکاک می‌شود.

یکی دیگر از وظایف روغن موتور شستشو سطوح قطعات و جلوگیری از رسوب ناخالصی ها است که این ذرات را شسته و از ناخالصی‌ها جلوگیری می‌کند.

اما در این میان ممکن است سر و کله آلودگی‌های مانند دوده، براده های فلزی و موارد دیگر پیدا شود که به دلیل عملکرد زیاد موتور است. این موارد به احتمال قوی توسط روغن موتور جذب شده، مسیر حرکت روغن را مسدود می‌کنند و باعث آسیب به موتور شوند.

در اینجا ما به یک قطعه نیاز داریم که اجازه ندهد غلظت آلودگی‌ها زیاد شود. به همین دلیل نیاز است که قطعه‌ای را در مسیر ورودی روغن به موتور قرار دهیم. به این ترتیب این روغن تصفیه شده و ناخالصی‌های آن جدا می‌شود. در نتیجه روغن تمیز به چرخه باز می‌گیرد و می‌تواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد. نام این وسیله مهم و ضروری فیلتر روغن است.

 

فیلتر روغن

آشنایی با فیلتر روغن

فیلتر هیدرولیک که به آن فیلتر روغن نیز می‌گویند، وظیفه مهمی بر عهده دارد. در حقیقت بخشی از یک سامانه هیدرولیک صنعتی است که باید ذرات آلوده‌ کننده را پاک کند. به این ترتیب از آسیب رسیدن به موتور خودرو جلوگیری می‌کند.

اگر بخواهیم به صورت کلی وظیفه‌ی آن را بیان کنیم، نقش اصلی این فیلتر تصفیه روغن موتور است.

 

آیا عمر این قطعه نامحدود است؟

برای اینکه روغن به خوبی تصفیه شود، باید از مسیر فیلتر عبور کند. اما اگر می‌خواهیم این کار به درستی صورت بگیرد باید مواظب عمر آن باشیم.
از آن‌ جایی که فیلترها قطعه ای مصرفی محسوب می شوند، عمر محدودی دارند و فقط تا مدت معینی می‌توانند وظیفه تصفیه را به خوبی انجام دهند.

اگر شما به فکر تعویض به موقع این محصول نباشید، منافذ کاغذ فیلتر مسدود می‌شود. در نتیجه باعث بالا رفتن فشار در محفظه فیلتر روغن شده و سوپاپ اطمینان تعبیه شده نیز باز می‌شود. در این لحظه به دلیل این که از آسیب دیدگی کلی قطعات جلوگیری شود، روغن بدون پالایش عبور می‌کند. همه این موارد دست به دست می‌دهند تا مشکلات جدی در موتور خودرو به وجود بیاید.

پس فیلتر شما عمر نامحدودی ندارد و باید هر چند وقت یک بار به فکر تعویض آن باشید.

 

زمان تعویض فیلتر روغن

زمان مناسب برای تعویض این فیلتر

یک قانون کلی وجود دارد که طبق آن بهتر است هر بار که قصد دارید روغن را عوض می‌کنید، فیلتر تازه‌ای نیز قرار دهید.

البته همانطور که گفتیم این فقط یک قانون نانوشته است. برای تشخیص زمان دقیق تعویض باید به عوامل خارجی توجه کنید؛ از جمله این عوامل می‌توان به مدل خودرو و روغن موتور، آب و هوا، عادت‌های رانندگی اشاره کرد. توجه داشتن به این موضوع که زمان رانندگی شما زیاد یا کم است و در جاده خاکی یا آسفالت رانندگی می‌کنید نیز امری ضروری است.
شما باید همه عوامل را بررسی کرده و طبق آن‌ها تصمیم بگیرید. البته اجازه ندهید زمان زیادی از تعویض این قطعه بگذرد.

 

 برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید زمان تعویض فیلتر هوا را نیز از قسمت مقالات سایت بررسی نمایید.

 

فیلتر روغن کثیف

این علامت‌ها را جدی بگیرید

گاهی شما با علائمی رو به رو می‌شوید که خبر از خرابی فیلتر روغن خودرو شما می‌دهد. این علائم را نباید نادیده گرفت.
اولین علامت این است که شما در موتور خودرو خود گرمای بیش از حد حس می‌کنید. همچنین ممکن است عملکرد آن نیز ضعیف شده باشد. در این صورت حتما باید به فکر تعویض این قطعه باشید.

از جمله علامت‌های مهم دیگر می‌توان به تیره و کثیف بودن دود اگزوز، صدای نویزهای فلزی و فشار روغن کم اشاره کرد. گاهی ما صداهایی مثل تق تق می‌شنویم که به ما درباره آلودگی و خرابی فیلتر هشدار می‌دهند.

به محض مشاهده این علائم حتما به یک فروشگاه لوازم جانبی خودرو و یا تعویض روغنی مراجعه کنید.

در خرید فیلتر روغن توجه داشته باشید که محصول باکیفیت را بخرید. در غیر این صورت هزینه شما هدر رفته و احتمال آسیب به خودرو نیز افزایش پیدا می‌کند.

لازم است حتما از فیلتر استاندارد و همچنین روغن مرغوب در كنار یکدیگر استفاده کنید. این موضوع باعث افزایش بازدهی هر دو محصول می‌شود. در نتیجه استهلاك کاهش یافته و همچنین بازدهی موتور بیشتر می‌شود.

سخن پایانی

فیلتر روغن چیست؟ در دنیا مدرن به دلیل ماشینی شدن زندگی، ما باید بیشتر از قبل به نکات ریز و مهم توجه کنیم. گاهی غفلت از قطعات خودرو علاوه بر هزینه های اضافی باعث خسارات جبران ناپذیر می‌شود. اگر موتور ماشین آسیب ببیند، احتمال تصادف نیز افزایش پیدا می‌کند.
سلامت موتور به همان اندازه که به نوع روغن بستگی دارد به فیلتر روغن نیز وابسته است. بنابراین در خرید این کالا دقت کافی را داشته باشید.

جهت آشنایی با دستگاههای تولید فیلتر هوا میتوانید ویدیوهای ما را در آپارات دنبال کنید.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *