ساعات کار از 8 الی 16
  • با ما تماس بگیرید

    09123533951 - 02533803636

  • به ما ایمیل بفرستید

    SAMINFILTERS@GMAIL.COM

 فیلتر هوا خودرو و نقش آن

فیلتر هوا خودرو و نقش آن

اگر مصرف سوخت خودروی شما به تازگی بالا رفته یا خودروی شما به خوبی قبل کار نمی‌کند باید فیلتر هوا آن را عوض کنید. طبق نظر کارشناسان، فیلتر هوا هر 2 سال یکبار باید تعویض شود در غیر این صورت به موتور فشار زیادی وارد می‌شود و همین امر باعث تولید منواکسید کربن زیاد است.
احتمالا اگر به تعمیرگاه و مراکز فنی خودروها مراجعه کرده باشید، با برندهای مختلفی از فیلترهای هوا مواجه شدید. برندهایی که حتی ادعای افزایش قدرت و شتاب خودرو را دارند.
فیلتر هوای خودرو همانطور که از اسمش پیداست نقش فیلترِ هوای موتور خودرو شما را برعهده دارد. این قطعه به موتور برای حذف یا فیلتر کردن مواد خارجی مانند ذرات جامد، گرد و غبار و باکتری موجود در هوا کمک می‌کند.
همچنین وظیفه کنترل میزان هوای ورودی به موتور را نیز بر عهده دارد. در ادامه نقش آن، عملکرد و ارتباطش با سایر اجزای خودرو را بررسی می‌نماییم.

فیلتر هوا خودرو و موتور ماشین

قطعاتی مانند سوپاپ‌ها، یاتاقان‌ها، رینگ‌های پیستون و همچنین بدنه سیلندرها به راحتی مورد فرسایش ذرات آلاینده قرار می‌گیرند.
ذرات آلاینده زیادی در هوا وجود دارند که می‌توانند به اجزای موتور آسیب برسانند و موجب فرسایش آن شوند. ذراتی که باعث آسیب به موتور می‌شوند گرد و غبار موجود در هوا، دوده، گرده، رطوبت و غیره هستند.
فیلتر هوا درحقیقت همان ورودی هوای مورد نیاز به پیشرانه برای احتراق موتور را کنترل می‌کند و نقش فیلتر و جلوگیری از ورود ذرات و آلودگی‌ها به موتور را دارد.
فیلتر هوا

ارتباط فیلتر هوا و مصرف سوخت خودرو

اگر به موقع و منظم این قطعه را عوض کنید، مصرف سوخت خودروی شما کاهش می‌یابد. براساس برخی تحقیقات صورت گرفته، هنگامی که فیلتر هوای کثیف را عوض می‌کنید، باعث کاهش مصرف سوخت شده و تا 14 درصد عملکرد خودرو را افزایش می‌دهید. تعویض به موقع این قطعه، باعث بهبود 6 تا 11 درصدی شتاب خودرو نیز می‌شود.
به دلیل قیمت زیاد بنزین تعویض فیلتر هوای خودرو بسیار به صرفه است و باعث بهبود عملکرد خودرو می‌شود. در صورت کثیف بودن فیلتر و شرایط نامساعد آن، میزان مصرف سوخت هم زیاد می‌شود. در نتیجه باعث افزایش آلاینده‌های هوا در محیط زیست خواهد شد. بنابراین با تعویض آن می‌توانید به بهبود هوای شهر خود نیز کمک کنید‌‌.

عمر مفید 

 فیلتر هوای خودرو، دارای عمر محدودی می باشد و با توجه به میزان استفاده از خودرو و میزان رانندگی با آن مشخص می‌شود. طبق استانداردهای گفته شده عمر مفید این قطعه بین 3 تا 5 هزار کیلومتر می‌باشد. همچنین باید دقت کنید که اگر از فیلتر هوای نامرغوب استفاده کنید موتور خودروی شما آسیب می‌بیند و مصرف سوخت آن افزایش می‌یابد.
شاید شما به موقع این قطعه را عوض کنید ولی آن را درست سر جایش قرار ندهید. باید دقت داشته باشید که محل جایگیری و استقرار فیلتر هوای ماشین، در خودروها متفاوت است. در صورتی که به درستی در جایگاهش قرار نگیرد، هوای لازم بجای عبور از فیلتر، از میان درزها عبور می‌کند.در نتیجه عمل فیلتر و پاکسازی هوا به خوبی انجام نخواهد شد و بنابراین باز هم موتور خودروی شما آسیب می‌بیند.
برای این منظور شما می توانید برای تشخیص کثیفی فیلتر هوا به قسمت مقالات سایت مراجعه نمایید.

 ظرفیت 

هر فیلتر بسته به نوع آن ظرفیت‌های مختلفی دارد. منظور از ظرفیت، میزان گرد و غبار و آلاینده هایی است که می‌تواند جذب نماید و در خود نگه دارد. واضح است که با پر شدن ظرفیت آن باید تعویض شود.

انواع فیلتر هوا

در اینحا بهتر است به طور خلاصه انواع فیلترهای هوا را نام ببریم تا شما به خوبی با آن‌ها آشنا شوید. فیلتر هوای کاغذی یا سلولزی یکی پرکاربردترین فیلترهای هوا می‌باشد که از یک کاغذ پلیسه‌دار آکاردئونی ساخته شده است. این نوع فیلترها ارزان‌تر از بقیه‌ی فیلترها هستند ولی عمر کوتاهی دارند. بنابراین باید پس درزمان کوتاهی سریع عوض شوند.
نوع دیگر فیلترها، فیلتر هوای اسفنجی می‌باشد که امروزه در اتومبیل‌های مسابقه‌ای و با فناوری نانو استفاده می‌شود. این فیلتر از یک فریم فلزی و یک بستر پلی اورتان ساخته شده است و گران‌تر از فیلتر هوای سلولزی است. البته فیلتر‌های هوای سلولزی در خودروهای شهری معمولی بهتر عمل می‌کنند.
نوع سوم فیلتر‌های هوای کتان هستند که در آن‌ها برای جذب بهتر مواد اضافی از 6 لایه پارچه مخصوص روغنی استفاده شده است.
قیمت این فیلترها از همه فیلترها بیشتر است ولی عمر طولانی دارند و قابل شستشو هستند. در فیلترهای هوای کتان، خودرو تنفس بهتری دارد زیرا به دلیل فرم کلی خود باعث می‌شود جریان هوا در سیستم های داخلی اتومبیل سریع‌تر انتقال  پیدا کند.  بنابراین اتومبیل عملکرد بهتری داشته باشد.

چگونه عمر فیلتر هوا را افزایش دهیم ؟

با انجام این کارها می‌توانید عمر این قطعه را افزایش دهید:

ابتدا گردوخاک جمع شده روی فیلتر را تمیز کنید.

سپس از مواد تمیزکننده و شوینده برای شستشو استفاده نمایید.

پس از شستشو فیلتر را آبکشی کنید.

در این مرحله فیلتر را توسط جریان هوا خشک نمایید.

فیلتر را قبل از قرار دادن مجدد روغن کاری نمایید.

هوادهی فیلتر

یکی دیگر از اصطلاحات مربوط به فیلتر هوا، هوادهی آن است. که به معنای حجم هوایی است که در واحد سطح در واحد زمان از فیلتر عبور می‌کند.
اگر یک فیلتر هوا، هوادهی بالا داشته باشد، این بدان معناست که مقاومت کمتری در برابر جریان عبوری از خود و ورودی به موتور دارد. بنابراین  موتور نیروی کمتری برای مکش هوا به داخل خود به کار می‌برد و اتلاف نیرو کم می‌شود.
مثلا یک فیلتر هوای خوب دارای هوادهی 319 فوت در دقیقه می‌باشد. همچنین امکان رسیدن هوای کافی بنا به مقدار مورد نیاز موتور به معنی اکسیژن بیشتر برای احتراق سوخت در موتور می‌باشد. این به معنی بالا رفتن راندمان موتور و افزایش قدرت خروجی آن است.
ما توصیه می‌کنیم تا فیلتر هوا با کیفیت تهیه کرده و آن را به موقع عوض کنید. در نتیجه هم از خسارت احتمالی جلوگیری می‌کنید و هم راندمان موتور را بالا ببرید. زیرا این موضوع ثابت شده که حتی با تمیزکردن فیلتر و گرد و غباری که روی ان نشسته، نمی‌توانید ذراتی که با بافت فیلتر ترکیب شده را جدا کنید.
در صورتی که نگران هزینه های خودرو خود هستید می توانید مقاله صرفه جویی در هزینه های خودرو را مطالعه نمایید.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *