ساعات کار از 8 الی 16
  • با ما تماس بگیرید

    09123533951 - 02533803636

  • به ما ایمیل بفرستید

    SAMINFILTERS@GMAIL.COM

 این نشانه‌ها از زمان تعویض فیلتر هوا خبر می‌دهند

این نشانه‌ها از زمان تعویض فیلتر هوا خبر می‌دهند

نشانه‌های تعویض فیلتر هوا به عواملی بستگی دارد. یکی از ارزان ترین و مهم‌ترین قطعات در موتور خودرو فیلترها هستن که برخلاف تصور عموم نباید آن‌ها را نادیده گرفت.  یکی از این فیلترها که نقش مهمی در خودرو ایفا می‌کند، فیلتر هوا است.

 فیلتر هوا در خودرو وظایف مهمی را برعهده دارد که تصفیه و پالایش از جمله اصلی‌ترین این وظایف است. به همین دلیل شما باید در زمان مناسب، به بررسی این قطعه‌ بپردازید تا سلامت موتور خودرو شما تامین شود و در نتیجه موتور شما عملکرد بهتری داشته باشد.  پس توصیه جدی ما به شما این است از این قطعات به ظاهر ساده غافل نشوید.

در ابتدا به سراغ تعریف فیلتر هوا می‌رویم و سپس درباره اهمیت تعویض فیلتر هوا و نشانه‌های زمان تعویض آن بپردازیم.

فیلتر هوا خودرو

فیلتر هوا چیست؟

موتور خودرو قلب وسیله نقلیه ما است و در جهت انفجار و به حرکت در آمدن پیستون‌ها در موتور، فیلترها وظیفه تصفیه را بر عهده دارند. فیلتر هوا نیز وظیفه تصفیه هوای ورودی داخل محفظه و رساندن هوای پاک به موتور خودرو را دارد. این فیلتر دقیقا از زمانی که شما استارت خودرو خود را می‌زنید، شروع به کار می کند. کار آن این گونه است که هوا را از فیلتر عبور می‌دهد و به داخل موتور هدایت می‌کند.

برای آشنایی با انواع فیلترهوا می توانید به بخش مقالات مراجعه نمایید.

دلیل تعویض فیلتر هوا چیست؟

شما در بالا با وظیفه فیلتر هوا در خودرو آشنا شدید. حالا شما به خوبی می‌دانید که آلودگی ها و آلایندگی های موجود درهوا از این قطعه عبور می‌کند و هوای پاک به وسیله آن به محفظه انفجار هدایت می‌شود.  همچنین گرد و غبار و آلودگی ها را نیز  در درون فیلتر گرفتار می‌شود و نمی‌تواند از میان لایه های فیلتر عبور کند.

خب اگر شما این قطعه را در دوره‌های مناسب تعویض نکنید، به مرور این آلودگی‌ها می تواند درون فیلتر باقی مانده و منافذ آن را مسدود کند. در نتیجه این باعث مشکلات زیادی می شود از جمله هوای کافی به موتور نمی‌رشد. اکسیژن لازم برای احتراق دیگر وجود نخواهد داشت. از آن‌جایی که یکی از اصل‌های سه گانه برای انفجار در سیلندر ها محسوب می‌شود، بنابراین در صورت عدم وجود اکسیژن کافی، موتور دچار مشکل خواهد شد.

عمر مفید فیلتر هوا را چگونه می‌توانیم تعیین کنیم؟

نمی‌توان برای فیلترها عمر خاصی در نظر گرفت، این قطعات عمر مفید مشخصی ندارد. عمر آن‌ها با توجه به غوامل موجود می‌تواند گاهی زیاد و گاهی خیلی کوتاه باشد. این عوامل شامل کیفیت و نحوه کارکرد، شرایط محیطی و… است.

در مجموع، شما می‌توانید به دفترچه راهنمای خودرو خود مراجعه کنید. زیرا شرکت خودرو ساز یک عدد مشخص از کارکرد را در این دفترچه برای تعویض این قطعه ذکر کرده است. اما توجه داشته باشید که خودرو شما ممکن است در شرایط ویژه‌ای قرار داشته باشد.

به عنوان مثال، ممکن است شما در مسیرهای خاکی و یا در شهرهای بزرگ که دارای ترافیک و آلودگی بیشتری است، رانندگی می‌کنید.یا این‌که در یک شهر کم جمعیت هستید و از خودرو خود استفاده زیادی نمی‌کنید. اگر شما در حالت اول قرار دارید، باید پیش از موعد اقدام به بررسی فیلتر هوا و در صوت نیاز اقدام به تعویض آن کنید. این کار باعث خواهد شد خودرو شما بهتر نفس بکشد.

در مجموع ما می‌توانیم با توجه به شرایط رانندگی این عدد را بین 6 تا 10 هزار کیلومتر در نظر بگیریم. اما اگر زود تر هم به سراغ تعویض برویم،  تنفس خودرو ما بهتر خواهد بود.

نشانه‌های زمان تعویض فیلتر هوا چیست؟

اگر شما فرصت یا شرایط آن را ندارید که به مراکز تعویض روغن و تعمیرگاه‌ها مراجعه کنید، ممکن است از زمان تعویض فیلتر خودرو خود غافل شوید. گاهی به دلیل مشغله‌های کاری و یا هر دلیل دیگری ما نیاز داریم خودمان نگاهی به خودرومان بیاندازیم. این نشانه‌ها به شما کمک خواهند کرد تا از زمان تعویض فیلتر هوا آگاه شوید.

مصرف سوخت بالا می‌رود

موتورخودرو به چند رکن اصلی نیاز دارد که یکی از این رکن‌های مهم، اکسیژن است. اما به دلیل این که فیلتر هوای خودرو شما کثیف شده و هوای مناسب به موتور نمی‌رسد، سوخت شما دچار مشکل می‌شود. به عبارت دیگر، موتور خودرو برای جبران این موضوع، سوخت بیشتری را مصرف می‌کند.

البته توجه داشته باشید این مورد در خودرو‌های قدیمی با موتور کاربراتور شایع می‌باشد.

چراغ چک خودرو

چراغ چک روشن می‌شود

از دیگر نشانه‌های موجود برای تعویض فیلترهوا، روشن شدن چراغ چک است. همانطور که می‌دانید چراغ چک خودرو بدون دلیل روشن نمی‌شود.

اگر اکسیژن کافی برای احتراق به موتور نرسد، این موضوع باعث می‌شود که کربن در داخل موتور جمع گردد. در نتیجه، چراغ چک خودرو روشن خواهد شد. با روشن شدن این چراغ‌ها بهتر است شما نسبت به بازبینی فیلترهوای خودرو خود اقدام کنید.

 

موتور صدای غیر طبیعی می‌دهد

در حالت عادی وقتی شما استارت می‌زنید صدایی نرم و عادی به گوش‌تان می‌رسد. همچنین تکان‌های غیرعادی نیز در خودرو شما دیده نمی‌شود.

 اما اگر این روزها متوجه تغییر صدای موتور شدید و تکان‌هایی در خودرو اتفاق میفتد، می‌تواند خبر از کثیفی فیلتر هوا بدهد.

محفظه احتراق خودرو

در محفظه احتراق مشکل پیش می‌آید

کاهش اکسیژن ورودی به محفظه موتور باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود. بنزین به صورت کامل نمی‌سوزد، در نتیجه بنزین نسوخته به شکل دوده بر روی شمع‌ها می نشید.

این دوده‌ها از جرقه کامل شمع جلوگیری می‌کنند. در نهایت موتور خودرو دچار مشکل خواهد شد.

 

لرزش موتور را حس می‌کنید

در صورت کثیف بودن این قطعه، احتراق به صورت کامل رخ نخواهد داد و خودرو در هنگام استارت لرزش خواهد داشت.

شما می‌توانید عواملی که باعث لرزش موتور خودرو می‌شود را در قسمت مقالات بررسی نمایید.

سیاهی سر شمع

وجود دوده روی شمع

به این نکته در قسمت‌های بالا اشاره کردیم. در صورت کمبود اکسیژن شمع ها دوده می‌گیرند و مشکلاتی به وجود می‌آورند. این مورد یکی از نشانه‌های زمان تعویض فیلتر هوا است.

 

قدرت خودرو شما کم شده است

اگر این روزها متوجه شدید که خودرو شما مانند قبل حرکت نمی‌کند و توان خود را از دست داده، حتما به فکر بازبینی این قطعه باشید. گاهی فشار دادن پدال گاز نیز تاثیر چندانی ندارد که این امر یکی از نشانه‌های کثیف بودن فیلتر است.

 

بوی بنزین در زمان استارت

زمانی که شما استارت می‌زنید اگر هوای کافی برای احتراق به موتور نرسد،  بنزین به صورت نسوخته خارج خواهد شد. در نتیجه شما می‌توانید بوی بنزین  را در داخل خودرو حس کنید. البته این موضوع می‌تواند علت‌های دیگری نیز داشتهباشد اما چک کردن فیلتر ضرری ندارد.

 

با توجه به این اطلاعات شما می‌توانید نسبت به خرید فیلترهوا مرغوب و تعویض این قطعه ضروری اقدام کنید.

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *