ساعات کار از 8 الی 16
  • با ما تماس بگیرید

    09123533951 - 02533803636

  • به ما ایمیل بفرستید

    SAMINFILTERS@GMAIL.COM

 نکات کلیدی در خرید خودرو صفر و دست دوم

نکات کلیدی در خرید خودرو صفر و دست دوم

خرید خودرو یکی از اتفاقاتی است که اکثر افراد حداقل یک بار در طول زندگی‌شان با آن سر و کار دارند با توجه به قیمت روز افزون خودرو ممکن است فردی مجبور شود سال‌ها برای خرید یک خودرو پول پس انداز کند، یا یک جوان عاشق ماشین باشد که آرزویش خرید یک ماشین لوکس و جذاب است و حالا وقت خرید آن شده باشد، در همه این حالت‌ها خرید خودرو کاری جذاب به نظر می‌رسد اما اگر اطلاعات درست راجع به خرید خودرو نداشته باشند ممکن است همه سرمایه خود را از دست بدهند یا دچار ضرری اساسی شوند.


در این مقاله قصد داریم به شما نکات کلیدی راجع به خرید دو خودرو یعنی خودرو صفر و خودرو کارکرده را بیاموزیم تا بتوانید یک انتخاب عالی و دلچسب داشته باشید.

نکات کلیدی در خرید خودروی صفر کیلومتر

۱_ قیمت خودرو

این روزها در بازارهای ایران آنقدر نوسان وجود دارد که شما هر لحظه با قیمتی جدید مواجه می‌شوید و چک کردن به روز قیمت خودرو از نمایشگاه‌های ماشین و سایت‌های معتبر به شما کمک می‌کند که بتوانید یک فروشنده مناسب و خوب پیدا کنید یادتان نرود حتماً نسبت به قیمت خودرویی که انتخاب کرده‌اید از کارخانه آگاهی یابید و با قیمت بازار مقایسه کنید تا دلالان سودجو نتوانند خودرو را با قیمتی بالاتر از قیمت بازار به شما بفروشند.

در نکته بعدی این که زمانی را برای خرید ماشین انتخاب کنید که نوسان بازار به حداقل رسیده باشد و قیمت هر روز بالا پایین نشود و مدتی ثابت مانده باشد خرید در مواقعی که بازار نوسان زیادی دارد باعث می‌شود شما ضرر قابل توجهی ببینید.
این نکته را هم در نظر داشته باشید قیمت پایین حتماً دلیل بر خوب بودن فروشنده نیست، به موارد دیگر نیز توجه کنید و در دام نیافتید.

گارانتی پس از فروش خودرو

2- به گارانتی خودرو دقت کنید

بعضی از نمایندگان تولید و مونتاژ کننده خودرو پشتیبان‌هایی قوی هستنند و خدمات پس از فروش خیلی خوبی ارائه می‌کنند اما در مقابل بعضی از نمایندگی‌ها خدمات ضعیفی را ارائه می‌دهند و این مسئله مهمی است که باید در هنگام خرید خودرو به آن توجه کنید. حتما تا زمانی که گارانتی شما اعتبار دارد همه مشکلات و ایرادات خودرو خود را بررسی و رفع کنید تا رایگان به آن پرداخته شود.

خودرو نقد و اقساط

3_ نقد یا اقساطی

هر کدام از خریدها یعنی چه نقد و چه قسطی مزایا و معایبی دارد که به شرایط شما بستگی دارد خودتان باید آن را انتخاب کنید شما با خرید خودروی نقد می‌توانید مدل ماشین مدل بالاتر و گرانتری را به قیمت مناسب‌تر بخرید. در خرید اقساطی شما می‌توانید کم کم پول را بپردازید و بستگی به شرایط اقتصادی شما دارد که کدام را انتخاب کنید در این مورد نمی‌توان گفت که نقد بر اقساطی برتری دارد یا برعکس.

4_ مدل ماشین

صفر کیلومتر بودن ماشین به معنای این نیست که مدل خودرو هم مال همان سال است گاهی وقت‌ها شخصی که نمایشگاه ماشین دارد ماشین را یک سال قبل یا دو سال قبل خریداری کرده است و در انبار خود نگهداری می‌کند و حال می‌خواهد آن را بفروشد و شما باید حواستان به مدل خودرویی که معامله می‌کنید باشد چون قیمت ماشین بستگی زیادی به مدل آن دارد.

مدارک خودرو

5_ حواستان به مدارک ماشین باشد

اگر ماشین را مستقیم از کمپانی خریداری کرده باشید با مدارک‌ ماشین مشکل زیادی نخواهید داشت ولی اگر از واسطه خریداری می‌کنید حتماً تمام مدارک خود را از فروشنده تحویل بگیرید، و تاریخ بیمه نامه ماشین را هم بررسی کنید، مبلغ را یکجا پرداخت نکنید مقداری از پول را برای بعد از انتقال سند هم کنار بگذارید.

چک کردن بدنه خودرو

6_ چک کردن بدنه‌ی ماشین را از قلم نندازید

شاید بررسی این مورد برای خودروی صفر کیلومتر شما را متعجب کند، درست است که امکان ندارد که ماشین صفر کیلومتر تصادفی باشد اما در سال های اخیر اتفاق افتاده است که ماشین تصادفی به خریدار به جای ماشین صفر کیلومتر فروخته شده است پس حتماً بدنه خود را چک کنید تا مشکلی نداشته باشد.

آپشن های خودرو

7_ آپشن‌های ماشین را چک کنید

سیستم صوتی، لاستیک‌ها، سیستم ترمز و غیره.
همه را در هنگام خرید خودرو چک کنید چون هر مدل از خودرو آپشن‌های مخصوص خود را دارند که شاید به چشم نیاید اما در قیمت خودرو به طور نامحسوس تاثیر گذارند.

بیشتر بدانید: 5 نکته مهم برای نگهداری از خودرو در فصل تابستان

نکات اصلی در خرید خودروی دست دوم

خرید ماشین دست دوم یا کارکرده کمی با ماشین صفر کیلومتر متفاوت است. از آنجایی که همه از پس هزینه‌های خرید ماشین نو برنمی‌آیند خودرو کارکرده یا دست دوم را انتخاب می‌کنند ما باید در هنگام خرید خودروی دست دوم غیر از نکاتی را که برای ماشین صفر کیلومتر گفته شده است نکات زیر را هم مورد توجه قرار دهیم.

یکی از مهم‌ترین مزایای این نوع خرید کاهش هزینه پرداختی است اما از طرفی دیگر ممکن است شما با رعایت نکردن نکات ذکر شده خرید نامناسب انجام دهید و پشیمانی برایتان به ارمغان آورد.

۱_ حواستان به آسیب بدنه و شاسی باشد و آن را جدی بگیرید

در هنگام خرید خودرو باید دقت کنید که خودروی مورد نظر شما فرورفتگی، رنگ پریدگی، پوسیدگی، ترک، آسیب جدی و از همه مهم تر تعویض شاسی نداشته باشد چون شاسی تنها وقتی آسیب میبیند که ضربه خیلی سختی به آن وارد شود و پس از تعویض آن، ماشین دیگر استقامت قبل را نخواهد.
البته لازم به ذکر است که شما گاهی وقت‌ها با توجه به آسیب‌هایی که خودرو دارد آن را با قیمتی مناسب‌تر می‌خرید و در اینجا دیگر نمی‌توانید اعتراضی داشته باشید.

معاینه فنی خودرو

۲_ از نظر فنی خودرو را بررسی کنید

خودرو را به یک مکانیکی ماهر نشان دهید و سالم بودن سیستم تعلیق سیستم ترمز و فرمان پذیری خودرو اطمینان حاصل فرمایید. بدون مراجعه کردن به مکانیکی هم می‌توانید خودتان این کار را انجام دهید:
یکی از راههای چک کردن خودرو از نظر فنی این است که به صورت عمودی به همه قسمتهای ماشین فشار وارد کنید در حالت طبیعی به شکل اولیه خود باز می‌گردد اما اگر ماشین لرزید نشان‌دهنده این است که سیستم تعلیق اتومبیل نیاز به تعمیر دارد. یکی از راه‌های دیگر این است که موتور را به طور دقیق بررسی کنیم، علامت‌های مثل روغن‌کاری جدید می‌تواند علامت دست‌کاری موتور باشد.
در روش دیگر شما با دقت کردن به دود اگزوز می‌توانید متوجه خرابی کاربراتور شوید، دود سیاه اگزوز می‌تواند هشداری باشد که کاربراتور به درستی کار نمی‌کند و اگر دود اگزوز آبی بود کاربراتور مشکل اساسی دارد و باید حواستان را خیلی جمع کنید.
درست است می‌توانید همه این کارها را خودتان انجام دهید اما هزینه کردن برای نشان دادن ماشین به یک مکانیکی یا کارشناس می‌تواند برای شما خیلی مفید باشد.

کارکرد خودرو

۳_ کارکرد خودرو

یک خودرو معمولاً برای مصرف‌های عادی سالانه حدود ۲۰ هزار کیلومتر پیمایش دارد و شما باید به آن دقت کنید. در صورتی که پیمایش خودرو بر اساس کیلومتر شمار نسبت به مدل تولید خودرو بیش از ۲۰ هزار کیلومتر بود نشان دهنده استفاده بیش از حد خودرو است و ممکن است نسبت به یک خودروی عادی دچار خرابی‌های بیشتر شود و شما را اذیت کند.

البته این نکته وجود دارد که این روزها دستکاری کیلومتر شمار خودرو زیاد شده است که به راحتی می‌توان این کار را انجام داد اما شما می‌توانید با بررسی میزان خوردگی دیسک چرخ‌ها، باز و بسته شدن پیچ قطعات اصلی خودرو و چرم صندلی، کارکرد خودرو را حدس بزنید ولی هیچ کدام از این راه‌ها به طور دقیق نمی‌تواند چیزی را اثبات کند.

۴_ قیمت

قیمت خودروی مورد نظر را در بازار بسنجید. در این مورد تا حدود زیادی مانند ماشین صفر عمل کنید و حواستان باشد که به قیمتهای خیلی پایین‌تر از قیمت بازار شک کنید چون ممکن است ماشین دارای مشکلات فنی یا ثبتی باشد.

5_ مدارک خودرو

نسبت به مدارک خودرو کوتاهی نکنید، در خرید ماشین دست دوم باید حواستان بیشتر به مدارک نسبت به ماشین صفر باشد و تا حد امکان سعی کنید از دلال و افراد ناشناس و واسطه خرید نکنید و مستقیما خودرو را از فروشنده بخرید، همچنین سعی کنید مبلغی از پول پرداختی را برای بعد از به‌نام خوردن سند نگه‌دارید، در صورت خرید اقساطی چک کنید که ماشین در رهن کمپانی سازنده قرار نداشته باشد.

بیشتر بدانید: علت اصلی لرزش موتور خودرو و رفع مشکل آن

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *