ساعات کار از 8 الی 16
  • با ما تماس بگیرید

    09123533951 - 02533803636

  • به ما ایمیل بفرستید

    SAMINFILTERS@GMAIL.COM

 5 نکته مهم برای نگهداری از خودرو در فصل تابستان​

5 نکته مهم برای نگهداری از خودرو در فصل تابستان​

همیشه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های رانندگان نگه داری اصولی از خودرو در فصل‌های مختلف است. اگر ما در چهار فصل مراقب خودرو خود نباشیم، خیلی زود فرسوده می‌شود و نیاز به تعمیر و صرف هزینه زیاد خواهد داشت. در ادامه درباره راه هایی صحبت خواهیم کرد که به سالم ماندن خودرو ما کمک می‌کنند.

تنظیم باد تایر ها

باد تایرها و سلامت لاستیک خودرو را چک کنید

هوای گرم باعث می‌شود هوای داخل تایر خودرو منبسط شود. به عبارت دیگر فشار باد تایر خودرو افزایش می‌یابد. کاهش دما نیز باعث کاهش فشار می‌شود. همین مسئله احتمال ترکیدگی تایرها را افزایش می‌دهد. به همین دلیل زمانی که فصل گرما شروع شد باید باد تایرها تنظیم شود. همچنین باید از لاستیک ها مراقبت کرد.

هوای گرم تابستان با خشک کردن لاستیک‌ها باعث خرابی آن ها می‌شود. در نتیجه لاستیک ترک ترک می‌خورد و  کنترل ماشین نیز دشوارتر می‌شود که در نهایت حتی ممکن است منجر به تصادف شود. به همین دلیل حتما حواستان را جمع کنید که مراقب لاستیک‌ها در گرمای تابستان باشید.

 یک راه‌حل ساده برای این کار وجود دارد و آن هم استفاده از نیتروژن است. این ماده در مقایسه با باد معمولی خنکی بیشتری دارد و کمک می کند که لاستیک شما سالم بماند.

ترموستات خودرو

 ترموستات را بررسی کنید

یک باور اشتباه وجود دارد و آن هم باز نکردن ترموستات خودرو در تابستان است. اما برخی کارشناسان معتقدند نصب ترموستات روی موتور حتی در فصل تابستان نیز ضروری است.  زیرا به موتور در ساعات اولیه کمک می‌کند تا سریع تر به دمای نرمال برسد. بنابراین شما باید در این فصل از درست کار کردن ترموستات مطمئن شوید و همچنین رادیاتور، پمپ خنک‌کاری و سایر بخش‌های سیستم خنک‌کاری نیز به خوبی بررسی کنید.
بدنه و داشبورد خودرو

مراقب بدنه و داشبورد باشید

در فصل تابستان به دلیل گرمای زیاد ممکن است بدنه و داشبورد شما  آسیب ببیند. برای اینکه از خراب شدن رنگ بدنه خودرو در فصل گرم جلوگیری کنید، حتما آن را در سایه قرار دهید. اگر نتوانستید سایه‌ پیدا کنید، برای اینکه از تابش مستقیم خورشید به خودرو جلوگیری کنید، یه سراغ استفاده از چادر بروید. پس از شستن خودرو نیز واکس به بدنه و داشبورد بزنید. 

علاوه بر این موارد حتما این نکته را به خاطر بسپارید تا زمانی که بدنه خودرو شما به خوبی خشک نشده، نباید آن را زیر نور تابش مستقیم خورشید قرار دهید. زیرا این کار باعث آسیب رسیدن به رنگ خودرو می‌شود.

شما به عنوان مالک خودرو حتما به سراغ خرید واکس مخصوص داشبورد بروید تا از آن در برابر تابش خورشید محافظت کنید. همچنین در صورتی که قصد دارید خودرو خود را در فضای رو باز پارک کنید، سایه‌ بان را فراموش نکنید. استفاده از سایه بان هم باعث کاهش دمای داخل خودرو می‌شود و هم از آسیب‌دیدگی داشبورد خودرو در برابر اشعه خورشید مراقبت می‌کند. رعایت این موارد باعث سالم‌ ماندن بدنه و داشبورد در تابستان می‌شود.

بیشتر بدانید: برای اطلاعات بیشتر شما می‌توانید مقاله علت اصلی لرزش موتور خودرو و جلوگیری از آن را بررسی نمایید 

کولر خودرو

 

بررسی کولر را فراموش نکنید

 

در فصل تابستان به دلیل اینکه محیط  گرم می‌شود باید حواس شما به مواردی مربوط به کولر مانند شارژ گاز، تعویض تسمه کولر، تعویض فیلتر خشک‌کن باشد. حتما این موارد را بررسی کرده و از کارکرد صحیح آنها مطمئن شوید. 

از آنجایی که روشن کردن کولر به موتور فشار وارد می‌کند و در نتیجه مصرف سوخت بالا می رود، به همین دلیل باید همیشه حواس شما به سرویس سیستم‌های کولر باشد.

روغن موتور

  روغن موتور را هم چک کنید

در فصل تابستان، در کنار رعایت موارد بالا نباید از چک کردن روغن موتور نیز به سادگی بگذرید. زیرا روغن موتور کمک می کند دمای موتور متعادل بماند و دمای موتور بیش از حد بالا نرود. به همین دلیل بهتر است زود به زود روغن موتور را چک کنید. 

البته فراموش نکنید به توصیه کارشناسان بهترین زمان برای انجام این کار قبل از روشن کردن خودرو است. دلیل این موضوع این است که در زمان چک کردن موتور باید کم کم دو ساعت از خاموش‌شدن خودرو گذشته باشد.

بیشتر رانندگان حرفه‌ای به این موضوع توجه دارند و  تقریبا چند روز یکبار به سراغ موتور خودرو رفته، کاپوت را بالا زده و روغن موتور را چک می‌کنند. همین کار ساده می‌تواند عمر ماشین شما را افزایش دهد.

این نکته را هم فراموش نکنید روغن موتورها غلظت‌های متفاوتی دارند. روغن موتور با غلظت بالا برای فصل تابستان مناسبتر است زیرا گرمای زیاد غلظت روغن موتور را کم می‌کند و اگر شما از روغن موتور با غلظت کم در تابستان استفاده کنید، روغن شما رقیق شده و کارایی آن کم می‌شود.

در پایان باید اضافه کنم که خودرو شما مانند همه وسایل دیگر اگر به خوبی از آن مراقبت نشود، خیلی زود خراب خواهد شد. آشنایی با نکات مهم هر فصل به شما کمک می‌کند ماشین سالم تر داشته باشید و کم تر نیاز به تعمیر پیدا کنید. در نتیجه در هزینه و وقت شما صرفه جویی خواهد شد

پاسخ بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *